Zaloguj
Reklama

Rak prostaty - aktywna obserwacja

Mężczyzna w laboratorium
Fot. ojoimages
Mężczyzna w laboratorium
(5)

Podjęcie decyzji o aktywnej obserwacji powinno być uzależnione od stopnia zaawansowania raka prostaty i przewidywanej długości życia pacjenta.

Reklama

Każdy rodzaj leczenia związany jest z ryzykiem niekorzystnych skutków ubocznych. W szczególności dotyczy to starszych pacjentów z mniej złośliwymi formami raka prostaty, w przypadku których bardziej prawdopodobny jest zgon z innej przyczyny niż ten rodzaj nowotworu.

Cary Gross z Uniwersytetu Yale w New Haven (USA) i współpracownicy dokonali niedawno analizy danych odnoszących się do kilkudziesięciu tysięcy mężczyzn z omawianą chorobą. Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Annals of Internal Medicine” z 27 lutego, z zabiegów chirurgicznych lub podawania leków hormonalnych względnie chemioterapeutyków korzystało łącznie 39,1 procent pacjentów z małą, 62,6 - z umiarkowaną i 75,1 - z dużą przewidywaną długością życia.

Pozostali pacjenci zostali poddani tzw. „aktywnej obserwacji” (ang. active surveillance albo watchful waiting). Terminem tym określa się powstrzymanie się od interwencji medycznej na pewien czas przy jednoczesnym wykonywaniu testów mających wykryć ewentualne postępy choroby. Naukowcy apelują by stopień zaawansowania raka prostaty i przewidywana długość życia pacjenta były w przyszłości uwzględniane przy podejmowaniu decyzji, czy w danym przypadku zastosować aktywną obserwację, czy też od razu wdrożyć leczenie chirurgicznie względnie podawanie leków.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze