Zaloguj
Reklama

Rak piersi – jak zmierzyć niepokój kobiet mających chorych krewnych?

Kobiety w biustonoszach
Fot. ojoimages
Kobiety w biustonoszach
(0)

Skala Niepokoju Związanego z Nowotworami Złośliwymi pomaga ocenić postawy pacjentek.

Reklama

Jednym z czynników wpływających na ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową jest jej występowanie u człownków najbliższej rodziny. Osoby mające takich krewnych pod wpływem lęku przed wykryciem u nich takiego schorzenia mogą przyjmować dwa rodzaje postaw. Niektórzy poddają się wielu niepotrzebnym w ich przypadku badaniom, natomiast inni odmawiają udziału w takich testach.

Esther Cabrera ze Szkoły Wyższej Nauk i Zdrowia w Barcelonie i współpracownicy poddali niedawno badaniom 200 zdrowych kobiet spokrewnionych z osobami chorymi na raka piersi. Jak podano w styczniowym numerze czasopisma „Medicina Clínica”, hiszpańskojęzyczna wersja Skali Niepokoju Związanego z Nowotworami Złośliwymi (ang. Cancer Worry Scale), okazała się być “pojęciowo równoważna” ze swoim pierwotnym, anglojęzycznym pierwowzorem. Przy użyciu metod statystycznych ustalono, że to narzędzie diagnostyczne daje wiarygodne, dobrze odwzorowujące rzeczywiste nastawienie pacjentek, wyniki.

Stosowanie opisywanej skali pozwolić może na dostosowanie strategii edukacyjnych do postawy danej kobiety spokrewnionej z osobą chorą na raka piersi i uniknięcie tej choroby względnie jej wykrycie na tyle wcześnie, by prawdopodobieństwo wyleczenia było jak największe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Med Clin (Barc).2011; 136 :8-12 - vol.136 núm 01

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze