Zaloguj
Reklama

Rak piersi a liczba ciąż

Kobieta w ciąży
Fot. ojoimages
Kobieta w ciąży
(0)

Związek między ciążami a rakiem piersi zależy od typu tego nowotworu.

Reklama

Kobiety, które urodziły dziecko, obciążone są 3 razy mniejszym prawdopodobieństwem zachorowania na raka piersi niż nieródki. Aby porównać ze sobą ryzyko wystąpienia dwóch najczęstszych odmian tego nowotworu: charakteryzującej się nadekspresją receptora estrogenowego (estrogen receptor-positive ER+) i potrójnie negatywnej (triple negative), Amanda Phipps z Centrum Badań nad Rakiem Freda Hutchinsona w Seattle (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem ponad stu tysięcy pań.

Zgodnie z publikacją w numerze czasopisma „Journal of the National Cancer Institute” z 16 marca kobiety, które nigdy nie urodziły, okazały się zwiększonym ryzykiem pierwszego z wyżej wymienionych rodzajów raka piersi. Odmiana potrójnie negatywna rzadziej występowała u takich pacjentek. W przypadku kobiet posiadając dzieci zależności ta miały charakter odwrotny.

Wiek wystąpienia pierwszej i ostatniej miesiączki słabo wpływała na ryzyko odmiany ER+. Czynniki te nie miały wpływu na częstotliwość występowania raka potrójnie negatywnego. Karmienie piersią nie miało wpływu na ryzyko obydwu typów raka piersi.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze