Zaloguj
Reklama

Rak nerki – nowe wytyczne leczenia

Nerki
Fot. Pantherstock
Nerki
(0)

Rak nerki co roku diagnozowany jest u ponad 4000 osób w Polsce, uznawany jest za trzeci najczęściej występujący nowotwór urologiczny i ósmy najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. W lipcu br. zostały opublikowane nowe rekomendacje dotyczące leczenia tego schorzenia. 

Reklama

Rak nerki  metody leczenia

Wśród najczęściej stosowanych metod leczenia w zaawansowanym leku nerki są tzw. terapia celowana lub immunoterapia. Niestety, ze względu na wysokie koszty leczenia, immunoterapia nie jest dostępna dla pacjentów w pierwszej linii leczenia, czyli zastosowanie takiej kuracji nie jest możliwe tuż po postawieniu diagnozy. Jak na razie w Polsce terapia celowana i immunoterapia dostępne są jako leczenie drugiej linii. Dzięki nowej wytycznej zmieni się to podejście i możliwe będzie wdrażanie innych form leczenia raka nerkowokomórkowego.

Co wnoszą nowe wytyczne?

Nowe wytyczne stanowią przełom – oparto je na zaleceniach największych światowych towarzystw urologicznych i onkologicznych. Według nowych rekomendacji terapia celowana i immunoterapia mogą od teraz zostać włączone zarówno w pierwszej, jak i w trzeciej linii leczenia. Daje to ogromną szansę na dostęp do innowacyjnych terapii dla szerszego grona chorych.

Rak nerki a wykrywalność

Niestety późna diagnostyka powoduje, że rokowania u pacjentów chorujących na nowotwory nerek nie są optymistyczne. Większość nowotworów – w tym nowotwory nerek – wykrywane są przypadkowo, najczęściej podczas badania RTG/USG wykonywanych w przypadku innego schorzenia. Rak nerek przebiega praktycznie bezobjawowo, a pierwsze niepokojące symptomy bywają mylone np. z infekcją dróg moczowych. Pacjenci skarżą się na krwiomocz, nadmierną potliwość, bóle krzyża czy nawracające problemy z drogami moczowymi. Niespecyficzne objawy nie zawsze powodują, że pacjenci podejmują decyzję o dokładniejszej analizie stanu zdrowia. Niestety co trzeci chory diagnozowany w Polsce znajduje się już w zaawansowanym stadium choroby. Jak w przypadku wszystkich nowotworów szybkie wykrycie choroby pozwala na wczesne podjęcie leczenia i większe szanse na przeżycie. Naukowcy do dziś nie wiedzą, co powoduje wystąpienie raka nerki – pojawienie się nowotworu wiążą z otyłością, cukrzycą, paleniem papierosów, jednak brak jednoznacznych dowodów potwierdzających takie zależności. Należy mieć nadzieję, że szerszy dostęp do możliwości leczenia z zastosowaniem terapii innowacyjnych pozwoli na wyleczenie większej grupy pacjentów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze