Zaloguj
Reklama

Rak jelita grubego z przerzutami leczony regorafenibem

Tabletki
Fot. ojoimages
Tabletki
(2)

Regorafenib przedłuża życie chorych na rak jelita grubego, u których doszło do powstania przerzutów, przy niezbyt nasilonych skutkach ubocznych.

Reklama

Pacjenci z rakiem jelita grubego, u których doszło do powstania przerzutów i którym nie pomogły standardowe metody chemoterapii, przez długie lata pozbawieni byli możliwości skutecznego leczenia. Axel Grothey z Kliniki Mayo w Rochester (USA) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkaset takich chorych.

Zgodnie z wystąpieniem na Sympozjum Nowotworów Układu Pokarmowego w San Francisco lek o nazwie regorafenib okazał się znacząco zwiększać przeżywalność przyjmujących go pacjentów z zaawansowanym rakiem jelita grubego w porównaniu z tymi, który przyjmowali placebo. Takie działanie omawianego związku chemicznego wynika zdaniem Grotheya ze spowalniania powstawania nowych naczyń krwionośnych i ograniczania tempa powstawania nowych komórek nowotworowych.

Do (niezbyt często występujących) skutków ubocznych stosowania regorafenibu należały: zmiany na skórze dłoni i stóp, zmęczenie, biegunka, podwyższony poziom bilirubiny we krwi i nadciśnienie tętnicze. Efekty stosowania tego leku były tak zachęcające, że zaczęto go podawać go po zakończeniu eksperymentu również tym uczestnikom, którzy wcześniej przyjmowali placebo.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze