Zaloguj
Reklama

Rak gruczołu krokowego a nadmiar witaminy E oraz selenu w męskim organizmie

Depresja u mężczyzn
Fot. panthermedia
Depresja u mężczyzn
(0)

Rak gruczołu krokowego, nazywanego także prostatą, histopatologicznie najczęściej jest gruczolakorakiem. Częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem mężczyzny i wykazano, że po 75 roku życia stwierdza się go w prawie 90% przypadków. Badania naukowe przeprowadzone w Seattle pokazują, że zażywanie przez mężczyzn witaminy E oraz selenu zwiększa zachorowanie na tego typu nowotwór

Reklama

Choroba nowotworowa gruczołu krokowego u mężczyzn stwierdzana jest w chwili obecnej coraz częściej. Co ważne, zapadają na nią coraz młodsi panowie. Badania naukowe pokazują, że jest to rak silnie hormonozależyny, którego wzrost i rozwój pobudzany jest przez testosteron oraz 5alfa-dihydrotestosteron.
Początkowo twierdzo, że przyjmowanie witamin (różnego rodzaju suplementów diety dla mężczyzn), zdrowa dieta i regularne wizyty u specjalisty pozwolą zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworu prostaty. Długoletnie badania, przeprowadzone na kilkunastu tysiącach mężczyzn pokazują, że niektóre witaminy wręcz zwiększają ryzyko rozwoju tego raka.

Naukowcy z Seattle z Centrum Badań nad Rakiem, ogłosili na łamach „Journal of the National Cancer Institute”, że przyjmowanie witaminy E w wysokich dawkach (tj. ok. 400 jednostek dziennie) bądź selenu (ok. 200 mikrogramów dobowo) mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju raka gruczołu krokowego a nie jak sądzono zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia.

Wstępne wyniki badań o nazwie SELECT (które miały trwać przez 12 lat) przedstawiają następujące wnioski:

  1. Przyjmowanie suplementów diety przez mężczyzn nie prowadzi do spadku ryzyka zachorowania na raka prostaty
  2. Regularne przyjmowanie witaminy E zwiększa ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego
  3. Zażywanie selenu w większych dawkach zwiększa stężenie witaminy E w organizmie
  4. Przyjmowanie samego selenu bez witaminy E także przyczynia się do zwiększonego ryzyka rozwoju raka prostaty, ale tylko u tych mężczyzn, którzy mieli wysoki poziom selenu już na samym początku tj. przed włączeniem do badania

Większość osób zakłada, że regularne przyjmowanie suplementów diety bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. Nie jest to prawdą! Witaminy w nadmiarze także mogą szkodzić, gdyż dostarczają nam zbyt wiele substancji biologicznie czynnej aniżeli tego potrzebujemy.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze