Zaloguj
Reklama

Przypadki czerniaka podczas ciąży: 5 najczęściej zadawanych pytań.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska
Przypadki czerniaka podczas ciąży: 5 najczęściej zadawanych pytań.
Fot. medforum
(4)

Dr. Jean L. Bolognia profesor z dziedziny  dermatologii, Yale University, przedstawiła na konferencji The American Academy of Dermatology’s Academy 2008,  5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących czerniaka i ciąży.

Reklama

1. Czy kobieta, u której wcześniej zdiagnozowano czerniaka powinna rozważać decyzję o zajściu w ciążę?

Tak, chociaż wiele kobiet i nawet niektórzy lekarze dalece obawiają się, iż skórny czerniak zdiagnozowany w czasie ciąży daje niezbyt dobre rokowania i ciąża może mieć negatywny wpływ na przeżywalność. Być może wynika to z opublikowanych w latach 50-tych wyników badań, w których to doniesiono, iż 5 na 10 kobiet ze zdiagnozowanym czerniakiem w czasie ciąży umarło w przeciągu 30 miesięcy od diagnozy, a 7 z 10 kobiet, które zaszły w ciąże niedługo po zakończeniu leczenia operacyjnego czerniaka umarło w przeciągu 13 miesięcy-twierdzi dr. Bolognia.

Doniesienia literaturowe w tamtym czasie sugerowały, iż ryzyko było na tyle duże, że kobietom tym nawet zalecano zabieg ubezpłodnienia. „Opisywane w tym czasie przypadki dotyczyły bardzo zaawansowanych stadiów czerniaka, w przeciwieństwie do przypadków występujących obecnie.”- mówi Dr. Bolognia.

„W dzisiejszych czasach  diagnozuje się czerniaki o średnicy 4-5 mm, które są ledwo badalne. Dlatego też uważam, że opisywane w latach 50-tych przypadki czerniaka w tak zaawansowanych stadiach raczej nie są spotykane w dzisiejszej praktyce lekarskiej”

 

2. Jak długi okres czasu powinna odczekać kobieta, u której leczono czerniaka zanim będzie mogła zajść w ciążę.

„Na takie pytanie zawsze odpowiadam, iż zależy to od stadium choroby i od wieku pacjentki”.

Ryzyko śmierci związane z czerniakiem jest duże, jeżeli obszary zmian wysokiego ryzyka są większe od 3mm. Większość przypadków czerniaka leczona obecnie ma wielkość 1 mm lub mniej - zauważyła dr. Bolognia.

W jednym z badań opisano, iż u 83% pacjentek zgłaszających się z przerzutami choroby występującymi 2 lata od pierwotnej diagnozy czerniaka zaleca się 2-letnią przerwę pomiędzy przeprowadzonym zabiegiem chirurgicznym a zajściem w ciążę (Lancet, 1991; 337:653-5).

Opinie na temat długości okresu czekania różnią się w różnych badaniach, lecz dr. Bolognia skłania się ku okresowi 3 lat w przypadku młodych pacjentek, u których czerniak wystąpił w obrębie obszarów wysokiego ryzyka.

 

fot. ojoimages

 

„Ja w swojej praktyce w przypadku pacjentek 40-letnich, które jeszcze nie miały dzieci, a wystąpiły u nich zmiany in situ zalecam zajście w ciąże od razu bez oczekiwania okresu 2 lat. Uważam, że im starsza pacjentka i mniejsze obszary zmian tym bardziej mogę obniżyć czas czekania.”

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Ob. Gyn News, Volume 43, Issue 18, Page 1 (15 September 2008)

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze