Zaloguj
Reklama

Przemoc a ryzyko wystąpienia nowotworu

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: University of Toronto. "Childhood Physical Abuse Linked To Cancer." ScienceDaily. ScienceDaily, 25 June 2009
Podróż pociągiem
Fot. Pantherstock
Podróż pociągiem
(5)

Osoby maltretowane w dzieciństwie są bardziej narażone na zachorowanie na nowotwór w życiu dorosłym, niż rówieśnicy, którzy w dzieciństwie nie doświadczyli przemocy, zarówno psychicznej, jak i fizycznej.

Reklama

Kanadyjscy naukowcy analizowali dane 13 000 osób, z których 7,4% przyznało się, że w dzieciństwie było maltretowanych przez osoby dorosłe. Badacze również brali pod uwagę styl życia, np. spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, przeżywane stresy i status społeczno-ekonomiczny.

Po przeanalizowaniu otrzymanych wyników, stwierdzili, że osoby doświadczające przemocy w dzieciństwie mają aż o 47% zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór, niż osoby, które nie doświadczały przemocy w dzieciństwie. Przyczyną może być długa ekspozycja na stres, co może przyczynić do zaburzeń wydzielania kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Przemoc w dzieciństwie nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Prowadzi do wielu zaburzeń somatycznych (urazy spowodowane pobiciem), ale również zaburzeń psychicznych. Te ostatnie mogą być przez lata utajone. Dopiero w życiu dorosłym mogą dać pierwsze objawy.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze