Zaloguj
Reklama

Projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej podpisany! Co to oznacza?

Podpisywanie dokumentów
Fot. shutterstock
Podpisywanie dokumentów
(0)

We wtorek, 8 stycznia, Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy dotyczącej Narodowej Strategii Onkologicznej. Wyraził również nadzieję, że projekt spotka się z aprobatą posłów i senatorów.

Reklama

Prezydent RP podczas uroczystości zaznaczył, że w 2015 roku odnotowano aż 160 tysięcy zachorowań na nowotwór złośliwy, przy czym są to liczby mówiące o pacjentach, którzy zgłosili się do lekarza. Dodał, że jest to druga choroba pod względem śmiertelności.

 – Polskim pacjentom potrzebny jest nowy program o kompleksowym spojrzeniu, koordynujący tę dziedzinę ochrony zdrowia, jaką jest walka z chorobami onkologicznymi – powiedział Andrzej Duda.

Podczas swojej wypowiedzi podkreślał, że wdrożenie aktywnych działań związanych z profilaktyką i budowaniem systemu ochrony zdrowia może nie tylko ochronić zdrowie, ale i uratować życie wielu Polaków.

Wśród celów Narodowej Strategii Onkologicznej, która miałaby obejmować lata 2020-2030, znalazły się m.in. polepszenie profilaktyki, zapewnienie rozwoju systemu i równego dla wszystkich dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej, obniżenie zachorowalności poprzez edukację i promocję zdrowia oraz przez kształtowanie świadomości prozdrowotnej. Strategia ma być sfinansowana ze środków publicznych.

To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem – mówił Prezydent RP.

Więcej informacji na temat uroczystości i samego projektu znaleźć można na Oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/zgloszone/art,28,prezydencki-projekt-ustawy-o-narodowej-strategii-onkologicznej.html.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze