Zaloguj
Reklama

Powiązanie typu budowy matki z ryzykiem raka piersi u córki

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Powiązanie typu budowy matki z ryzykiem raka piersi u córki
Fot. ojoimages
(0)

W badaniu obejmującym analizę dokumentacji medycznej ponad 6000 kobiet wykryto znamienną korelację pomiędzy rozmiarem i kształtem bioder matek a ryzykiem wystąpienia u ich córek raka piersi.

Reklama

Szerokie, krągłe biodra są markerem wysokiego stężenia hormonów płciowych u matek, a to podwyższa ryzyko zachorowania ich córek na raka piersi.

Biodra kobiece kształtują się w okresie dojrzewania, kiedy wzrost kości biodrowych jest zależny od hormonów płciowych, ale również wpływa na niego jakość odżywiania się. U każdej kobiety występuje specyficzny tylko dla niej profil hormonów płciowych tworzący się w okresie dojrzewania i utrzymujący przez cały okres reprodukcyjny.  

Podatność kobiet na występowanie raka piersi, na podstawie wyników badania, była wyższa jeśli u matki badanej kobiety wymiar międzygrzebieniowy był większy niż 30 cm. Wzrost ryzyka występował również w przypadkach zaokrąglonych kształtów tych struktur. Ryzyko wystąpienia raka piersi było 2.5 -krotnie wyższe dla córek kobiet, u których najszerszy punkt bioder, jego średnica, była większa o ponad 3 cm w porównaniu do odcinka w przedniej części bioder.

W przedstawianej pracy, na podstawie otrzymanych wyników, zasugerowano, iż podatność na występowanie raka piersi może mieć swoje początki w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to rozwijająca się tkanka gruczołu sutkowego embrionu narażona jest na działanie krążących w krwi matki hormonów płciowych. Pierwotny przewód piersiowy, który zapoczątkowuje powstawanie odpowiedzialnych za produkcję mleka płatów piersiowych rozwija się u płodu w 10 tygodniu ciąży. Kształtowanie się gruczołów sutkowych u płodu jest stymulowane przez krążące we krwi hormony.

Autorzy badania twierdzą, iż wyniki ich pracy podtrzymują hipotezę dotyczącą kształtu bioder i związanego z tym poziomu hormonów płciowych (okrągłe biodra świadczą wysokim poziomie hormonów płciowych produkowanych w okresie dojrzewania, który utrzymuje się po zakończeniu okresu pokwitania i niekorzystnie wpływa na rozwój gruczołów sutkowych u płodów płci żeńskiej we wczesnym okresie ciąży).

Jedna z hipotez, jaka mogłaby tłumaczyć obserwowane wyniki jest następująca: estrogeny katecholowe, metabolity lub estradiol powodują niestabilność chromosomalną poprzez rozrywanie łańcuchów DNA. Wysokie stężenie estrogenów katecholowych we krwi matki może przyczynić się do wytworzenia genetycznej niestabilności w różnicujących się komórkach nabłonkowych gruczołu piersiowego, a to może spowodować, iż gruczoły piersiowe mogą być bardziej podatne na występowanie raka w późniejszym okresie życia.

Ilość przypadków raka piersi u córek kobiet z badanej populacji określono na podstawie kart przyjęć do szpitala i odnotowanych zgonów na terenie Finlandii. W badanej grupie 300 kobiet miało raka piersi, w tym 48 zmarło. Średni wiek diagnozy choroby wynosił 54 lata.

Wyniki badania zwróciły uwagę na istniejące powiązanie pomiędzy przypadkami raka piersi a sposobem odżywiania się. Córki, u których rozwinął się rak piersi miały podobną budowę ciała do swoich matek, co wskazuje na podobne nawyki żywieniowe w okresie dzieciństwa. Wyniki przedstawianej pracy ukazują,iż pokwitaniowy skok wzrostu u dziewczynek, będący odzwierciedleniem jakości odżywiania, jest mocno związany z ryzykiem wystąpienia raka piersi.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Oregon Health & Science University

Reklama
(0)
Komentarze