Zaloguj
Reklama

Polscy specjaliści twórcami innowacyjnego płynu do transplantacji narządów

Badanie próbek
Fot. ojoimages
Badanie próbek
(0)

Naukowcy z Gdańska opracowali innowacyjny płyn, w którym można przechowywać narządy przeznaczone do transplantacji. Na czym polega wyjątkowość płynu opracowanego przez specjalistów z Pomorza?

Reklama

Fachowa nazwa opracowanego płynu to Transmedium Transplant Fluid (TTF). Płyn uzyskał patenty zarówno w urzędzie patentowym na terenie kraju jak u patent międzynarodowy. Co stanowi o sukcesie płynu TTF?  Specjalna kompozycja substancji ma w czasie tzw. zimnej hipotermii nerek poprawić skuteczność procesu oraz dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Jak wskazują wynalazcy, ogromną przewagą płynu nad TTF jest tzw. funkcja cytoptorekcyjna, która zapewnia stabilizację cytoszkieletu przeszczepianego nadrządu. Dodatkowo, silne właściwości antyoksydacyjne chronią przed działaniem wolnych rodników. Co ważne, TTF ogranicza również niekorzystne procesy chemiczne, które mogą zachodzić w organach w czasie ich przechowywania. Kolejną, niezwykle istotną właściwością TTF jest maksymalizacja regeneracji komórek.

Badania wskazują, że narząd, który był przechowywany w płynie TTF znacznie szybciej podejmuje swoje prawidłowe funkcje, kiedy zostanie przeszczepiony. Przykładowo, nawet do 40% przeszczepionych nerek wymaga obecnie kilkutygodniowych dializ – nowy płyn może zmniejszyć czas dializ, który jest potrzebny po przeszczepieniu. Ważne jest również to, że płyn TTF jest także łatwy w przechowywaniu – można go bowiem przechowywać w temperaturze w szerokim zakresie (4 - 250°C).

W opracowaniu innowacyjnego płynu wzięli udział wybitni badacze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Miejmy nadzieję, że wynalazek zrewolucjonizuje możliwości przechowywania narządów przygotowanych do transplantacji.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze