Zaloguj
Reklama

Podsumowanie rocznej działalności Mazowieckiego Centrum PET-CT

Podsumowanie rocznej działalności Mazowieckiego Centrum PET-CT
Fot. Pantherstock
(0)

Minął już rok od otwarcia pierwszej warszawskiej pracowni wyposażonej w aparat nowej generacji do obrazowania ciała metodą pozytronowej tomografii emisyjnej (PET-CT).

Reklama
Minął już rok od otwarcia pierwszej warszawskiej pracowni wyposażonej w aparat nowej generacji do obrazowania  ciała metodą pozytronowej tomografii emisyjnej (PET-CT).

Pracownia, mająca swoja siedzibę przy Wojskowym Instytucie Medycznym w ciągu pierwszego roku działalności przebadała blisko 2 000 osób ze zmianami nowotworowymi. Okazuje się, że zapotrzebowanie na diagnostykę PET-CT jest tak duże, że w najbliższym czasie ośrodek rozpocznie pracę w systemie dwóch zmian. Ponad 90% przypadków badanych w Mazowieckim Centrum PET-CT jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozostałe badania są realizowane na podstawie odrębnych umów ze szpitalami oraz dla pacjentów prywatnych.
Przeciętnie w ciągu miesiąca ośrodek jest w stanie przebadać około 180-200 pacjentów.

- Blisko 50% wskazań do realizowanych badań stanowią nowotwory płuc. Z tego względu pozytonowy tomograf emisyjny znajdujący się w naszej pracowni został zoptymalizowany do oceny płuc za pomocą tzw. bramki oddechowej. Dzięki temu wyniki badań są bardziej precyzyjne - mówi kierownik MC PET-CT doc. Mirosław Dziuk.

Pozostałe wskazania dotyczą chłoniaków (20%), nowotworów przewodu pokarmowego (15%), poszukiwania ognisk nowotworu oraz badań kardiologicznych i badań ośrodkowego układu nerwowego. - Co więcej, warszawska pracownia PET-CT, jako pierwsza w Polsce, przeprowadza rutynowo badania raka gruczołu krokowego za pomocą FCH (choliny). Dzięki takiej diagnostyce uzyskiwana jest wysoka dokładność oceny stopnia zaawansowania choroby nowotworowej nieosiągalna w przypadku zastosowania innych metod - mówi doc. Mirosław Dziuk.

W Polsce funkcjonuje 8 ośrodków dysponującym skanerem PET-CT. Według ekspertów powinno ich być ok. 30. Przykładowo w Niemczech jest ponad 80 skanerów, a we Francji 60. Mazowieckie Centrum PET-CT to trzeci, niepubliczny ośrodek Euromedic dysponujący skanerem tomografii pozytonowej - pozostałe znajdują się w Poznaniu oraz we Wrocławiu.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Medycyna Praktyczna

Reklama
(0)
Komentarze