Zaloguj
Reklama

Po jakim czasie od chemioterapii odrastają pacjentom włosy?

Walka z rakiem
Fot. shutterstock
Walka z rakiem
(3)

Jedna z obaw pacjentów, u których planowana jest chemioterapia z powodu jakiegoś nowotworu: utrata włosów. Mimo wszystko korzyści zastosowania leczenia onkologicznego zdecydowanie przewyższają jego skutek uboczny w postaci wypadania włosów, oprócz tego u większości pacjentów włosy w końcu odrastają. Pozostaje jednak pytanie: jak długo trzeba czekać na odrośnięcie włosów po chemioterapii?

Reklama

Chemioterapia typowo wpływa przede wszystkim na te komórki, które podlegają intensywnym podziałom – taką właśnie cechą charakteryzuje się wiele guzów nowotworowych. Dzięki temu możliwa jest likwidacja komórek raka, dochodzi jednak – niestety – do niszczenia również i prawidłowych komórek ludzkiego organizmu. Jednymi z tych komórek, które intensywniej się dzielą, są komórki budujące włosy – to właśnie dlatego skutkiem leczenia onkologicznego nierzadko bywa utrata włosów.

Wypadanie włosów po chemioterapii typowo rozpoczyna się w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia leczenia, później pacjenci mogą tracić coraz to więcej i więcej włosów. Utrata włosów zachodzi przez czas stosowania terapii, ale i przez krótki okres już po jej zakończeniu – podawane pacjentom leki pozostają przez pewien czas w organizmie i wywierają swoje działania aż do momentu, kiedy to zostaną z niego całkowicie wydalone.

Nadchodzi jednak w końcu moment, kiedy pacjent kończy leczenie onkologiczne. Wtedy właśnie może on się zacząć zastanawiać: no to kiedy włosy utracone podczas chemioterapii odrosną? Pierwsze włosy zaczynają się pojawiać u pacjentów zwykle w ciągu kilku tygodni od zakończenia leczenia. Mogą one jednak odbiegać wyglądem od tych włosów, które posiadał pacjent przed rozpoczęciem terapii. Włosy po chemioterapii początkowo mogą być bowiem zdecydowanie cieńsze i bardziej łamliwe.

Czy włosy będą inne już zawsze? Zazwyczaj nie – w ciągu jednego, dwóch miesięcy od zakończenia chemioterapii pacjentom zwykle zaczynają odrastać włosy przypominające te, które mieli przed rozpoczęciem leczenia. Późniejsze tempo przyrostu włosów na długość – jeżeli u pacjenta nie jest już stosowana chemioterapia – odpowiada zwykle natomiast temu, które występowało u niego przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze