Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja chorego umierającego

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Chory w szpitalu
Fot. Panthermedia
Chory w szpitalu
(0)

Opieka nad chorym umierającym jest bardzo trudna, szczególnie dla bliskich pacjenta. Na co szczególnie należy zwracać uwagę?

Reklama

Adaptacja i nieuchronność śmierci składa się z wielu etapów, jednak w każdym z nich należy być blisko chorego, nie pozostawiać go samego, chyba że sam sobie życzy samotności.

Objawy zbliżającej się śmierci.

W czasie schyłkowym choroby stan pacjenta może ulegać wahaniom. Często okresy dobrego samopoczucia przeplatają się z momentami osłabienia i pogorszenia. Objawy zbliżającej się śmierci można podzielić na somatyczne (zmiana wyglądu chorego, osłabienie lub przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia krwi, spłycenie oddechu oraz jego znaczne przyspieszenie lub zwolnienie, utrata kontroli na czynnościami fizjologicznymi, gorączka, zapadnięcie i nieruchomość gałek ocznych), ogólne osłabienie, potrzeba snu, zaburzenia świadomości, wycofanie w swój świat wewnętrzny, omamy wzrokowe i słuchowe.

Umieranie to bardzo trudny czas dla chorego oraz jego bliskich i opiekunów. Najważniejszymi potrzebami umierającego są potrzeby fizjologiczne (kontrola bólu, bezpieczeństwo, szybka interwencja w stanach nagłych, wygodna pozycja w łóżku) oraz psychiczne (wiedza na temat swojego stanu, wsparcie rodziny, opiekuna, godność, poszanowanie w ostatnich godzinach życia).

Chory umierający potrzebuje ciszy i spokoju. Wymaga wiele uwagi, czasu i wsparcia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • "Pielęgnacja pacjenta w chorobie nowotworowej", Fundacja hospicjum onkologiczne św. Krzysztofa i Fundacja TAM I Z POWROTEM, Warszawa 2012

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze