Zaloguj
Reklama

Otyłość i nadwaga a rak jelita grubego

Efekty diety
Fot. ojoimages
Efekty diety
(0)

Otyli pacjenci z rakiem jelita grubego częściej umierają nie tylko z powodu tego nowotworu, ale i chorób układu krążenia.

Reklama

Do niedawna istniała rozbieżność zdań odnośnie wpływu nadmiernej masy ciała na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Peter Campbell i współpracownicy z Amerykańskiego Towarzystwa Raka w Atlancie (USA) przeprowadzili niedawno badania ankietowe z udziałem kilku tysięcy pacjentów z tym nowotworem, u których nie doszło jeszcze do powstania przerzutów.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Journal of Clinical Oncology” z 28 listopada wartości wskaźnika masy ciała (BMI) większe lub równe 30 kg/m2 wiązały się z podwyższoną śmiertelnością. Dotyczyło to zarówno zgonów związanych z rakiem jelita grubego, jak i z chorobami układu krążenia.

Związek pomiędzy omawianym nowotworem (częstszym u otyłych osób) a ryzykiem przedwczesnej śmierci pacjentów z nadmierną wagą staje się bardziej zrozumiały, jeżeli weźmie się pod uwagę takie czynniki, jak nieprawidłowe poziomy insuliny, stany zapalne, obniżona zdolność organizmu do radzenia sobie z tzw. reaktywnymi forami tlenu oraz zmniejszona skuteczność działania układu odpornościowego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Journal of Clinical Oncology, 2011 JCO.2011.38.0287

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze