Zaloguj
Reklama

Otyłość a rozwój chorób o podłożu nowotworowym

Aktywność fizyczna w trakcie odchudzania
Fot. medforum
Aktywność fizyczna w trakcie odchudzania
(0)

Wiele osób z nadwagą oraz otyłych nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jest to poważna choroba, która wymaga leczenia. Stanowi ona poważny problem zdrowotny XXI wieku.

Reklama

Otyłość zaliczana jest do bardzo ważnych przyczyn umieralności, wśród pacjentów w różnym wieku. Dotyka ona zarówno kobiet jak i mężczyzn. Niestety wiąże się ona z znacznie zwiększoną zachorowalnością m.in.: na nowotwory złośliwe (piersi, okrężnicy, macicy, nerek, przełyku). Wykazano także zwiększono podatności na zachorowanie na nowotwory macicy u kobiet, pęcherzyka żółciowego oraz trzonu macicy. Otyłość jest poważną chorobą, którą zawsze należy leczyć.

Najnowsze badania naukowe poazały, że otyłość może prowadzić do rozwoju nowotworów układu pokarmowego. Nadmierna akumulacja tkanki tłuszczowej indukuje proces nowotworzenia. Dochodzi także do rozwoju procesu zapalengo w tkance tłuszczowej, który ma charakter przewlekły. Wpływa to niestety na wzrost cytokin prozapalnych oraz białek chemotaktycznych monocytów. Tkanka tłuszczowa wykazuje bardzo silne dzialanie immunosupresyjne.    

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze