Zaloguj
Reklama

Otyłość a rak piersi

Walka z otyłością
Fot. ojoimages
Walka z otyłością
(0)

Aktywność fizyczna obniża ryzyko raka sutka.

Reklama

Rak piersi określamy jako potrójnie negatywny, jeżeli w jego komórkach nie są produkowane następujące receptory: estrogenowy, progesteronowy i receptor naskórkowego czynnika wzrostu HER-2 (ang. Human Epidermal Growth Factor Receptor-2). Jest to szczególnie źle rokujący rodzaj guza rozwijającego się w gruczole mlekowym.

Amanda I. Phipps z Centrum badań nad Nowotworami Złośliwymi w Seattle (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno analizę badań niedawno dane medyczne odnoszące się do ponad stu tysięcy kobiet.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention” z 1 marca wskaźnik masy ciała BMI i poziom aktywności fizycznej w czasie wolnym okazały się w takim samym stopniu wpływać na ryzyko zachorowania na potrójnie negatywnego raka piersi jak na nowotwór tego narządu, w którym obecne są receptory estrogenowe. Wynik ten potwierdza znaczenie walki z nadwagą i otyłością jako czynnika pozwalającego zmniejszyć ryzyko rozwoju złośliwego guza w gruczole sutkowym.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention doi: 10.1158/1055-9965.EPI-10-0974

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze