Zaloguj
Reklama

Otyłość, a rak piersi

Autorzy: Katarzyna Kurek

Źródło: Małgorzata Mazur-Roszak, Maria Litwiniuk, Sylwia Grodecka-Gazdecka, Otyłość a rak piersi, Współczesna Onkologia (2010), vol.14; 4 (270-275)
Otyłość
Fot. ojoimages
Otyłość
(5)

Otyłość może prowadzić do licznych zaburzeń w stanie zdrowia człowieka, a jednym z nich jest zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów, na przykład raka piersi. U otyłych ryzyko wystąpienia nowotworów wzrasta 1,5 – 3,5 krotnie. W populacji europejskiej osoby otyłe i z nadwagą stanowią 15-45% chorych na nowotwory.

Reklama

Czynniki ryzyka takie jak: otyłość i niewystarczająca aktywność fizyczna są modyfikowalne i każdy człowiek ma wpływ na ich minimalizowanie.

Nawet u kobiet z rozpoznanym rakiem piersi wysiłek fizyczny ma znaczenie, ponieważ korzystnie wpływa na jakość życia i redukuje towarzyszące chorobie zmęczenie. Ponad to aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i kondycję ogólną.

Pacjentki otyłe mają tendencję do występowania guzów piersi trudnych do wykrycia metodą palpacyjną. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja, ponieważ odracza się diagnoza do momentu, w którym choroba stanie się już bardzo zaawansowana. Istotną rolę w rozwoju raka piersi u kobiet przypisuje się produkowanym przez komórki tłuszczowe leptyny i adiponektyny.

Zwiększone stężenie obu związków występuje u osób mających problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Powszechnie znane są nieocenione korzyści płynące z utrzymania prawidłowej masy ciała. Spadek wagi ma ważne znaczenie w jakości życia pacjentek chorujących na nowotwór.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze