Zaloguj
Reklama

Objawy raka piersi u mężczyzn

Mężczyzna
Fot. ojoimages
Mężczyzna
(0)

Rak piersi u mężczyzn jest schorzeniem rzadkim, zdarza się jednak, że rozwija się on również i u przedstawicieli tej właśnie płci. Kluczowe w leczeniu choroby jest jak najwcześniejsze rozpoczynanie jej leczenia – jakie więc objawy mogą sugerować nowotwór piersi u mężczyzn?

Reklama

Choć rak piersi występuje przede wszystkim u kobiet, u mężczyzn choroba również się zdarza – szacuje się, że na 100 przypadków tego nowotworu, jeden rozwija się u przedstawiciela płci męskiej. Przez to, że jest to schorzenie rzadkie w tej grupie pacjentów, dość często jest ono rozpoznawane dość późno – jest to bardzo niesprzyjająca sytuacja, ponieważ opóźnienia w rozpoczynaniu leczenia mogą negatywnie wpływać na rokowania chorych.

Ze względu właśnie na powyższe bardzo istotna wydaje się znajomość tego, jakie są podstawowe objawy raka piersi u mężczyzn. Podobnie jak u kobiet, u mężczyzn w przebiegu w tej choroby pojawiać się mogą guzowate twory w obrębie gruczołów piersiowych – co ważne, nie zawsze doprowadzają one do pojawiania się dolegliwości bólowych. Sugerować raka piersi u mężczyzn mogą również zmiany dotyczące brodawki sutkowej (np. zmiana jej zabarwienia, kształtu czy jej wciągnięcie), jak i zmiany w obrębie skóry pokrywającej piersi (m.in. w postaci zmian jej zabarwienia czy pojawienia się na niej jakichś zmian owrzodzeniowych). W przebiegu nowotworów piersi u mężczyzn dochodzić może również do powiększenia węzłów chłonnych (szczególnie tych położonych w okolicy pachowej).

Rak piersi u mężczyzn może dawać również pewne niespecyficzne objawy, charakterystyczne ogólnie dla chorób nowotworowych. Do takowych należą m.in. nieplanowany, znaczny spadek masy ciała, wzmożone pocenie się w nocy czy nieuzasadnione, ciągle poczucie zmęczenia.

Ostatecznie podkreślić należy jeden aspekt: rak piersi u mężczyzn zdecydowanie może występować i wtedy, gdy pacjent zauważa u siebie jakieś niepokojące zmiany w obrębie gruczołów piersiowych, zdecydowanie powinien on udać się do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze