Zaloguj
Reklama

Nowy lek przeciwbólowy już niedługo na rynku

Ampułka ze szczepionką
Fot. panthermedia
Ampułka ze szczepionką
(0)

Poszukiwanie nowych, bezpiecznych leków przeciwbólowych jest nie lada wyzwaniem dla zespołów badawczych pracujących w firmach farmaceutycznych. 2 listopada br. FDA (Amerykańska Agencja ds. Leków) zatwierdziła nowy, niezwykle silny lek przeciwbólowy.

Reklama

Stworzenie bezpiecznego i nieuzależniającego leku przeciwbólowego to ogromne wyzwanie. 2 listopada br. FDA zatwierdziło nowy lek z rodziny opioidów, który jest 1000 razy silniejszy niż morfina i blisko 10 razy silniejszy niż fentanyl, który jednocześnie uznawany jest za najgroźniejszy narkotyk na świecie. Nowy produkt leczniczy, który został zatwierdzony, nosi nazwę Dsuvia. Działanie preparatu oparte jest na wysokiej sile łączenia z receptorem m1 uznawanym za receptor odczuwania bólu. Za główne wskazanie do stosowania nowego preparatu lekarze wskazują znieczulanie w zabiegach chirurgicznych.

Niestety wiele kontrowersji budzi możliwość wywołania licznych działań niepożądanych jak depresja ośrodka oddechowego, bezdech, sztywność mięśni, zatrzymanie moczu. Kiedy preparat trafi na kolejne rynki, nie wiadomo. Na chwilę obecną będzie dostępny na terenie Stanów Zjednoczonych. W przypadku, kiedy okaże się skuteczny, nastąpi zapewne zainteresowanie ze strony innych krajów, które będą chciały importować ten nowy, silny lek przeciwbólowy na swoje rynki. Czy zastąpi morfinę stosowaną u chorych odczuwających ogromny ból? Przekonamy się wkrótce.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze