Zaloguj
Reklama

Nowotwory złośliwe płuc i jelita grubego - palenie papierosów po rozpoznaniu choroby

Zakaz palenia
Fot. ojoimages
Zakaz palenia
(5)

Częstsze palenie papierosów przed postawieniem diagnozy i nie poddanie operacji zwiększają ryzyko kontynuacji palenia.

Reklama

Do niedawna brakowało danych odnośnie tego, jaki procent pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór złośliwy, w dalszym ciągu pali papierosy. Elyse Park ze Szpitala Ogólnego Massachusetts w Bostonie (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilku tysięcy osób, których część chorowała na raka płuc, a reszta – na raka jelita grubego.

Jak podano w internetowym numerze czasopisma „Cancer” z 23 stycznia, ponad 90 procent przedstawicieli pierwszej grupy pacjentów kiedykolwiek paliło papierosy. Bezpośrednio po zdiagnozowaniu u nich raka płuc odsetek ten spadł do prawie 39 procent. Po 5 miesiącach wynosił on około 14 procent. Wśród chorych na raka jelita grubego odsetki palących papierosy wynosiły odpowiednio: 55, 18 i 9 procent.

Pacjenci z nowotworem złośliwym płuc, u których jeszcze nie doszło do powstania przerzutów, częściej kontynuowali palenie tytoniu, jeżeli korzystali z amerykańskich publicznych systemów ubezpieczeń zdrowotnych, nie poddawano ich chemioterapii ani zabiegom chirurgicznym, wcześniej chorowali na zaburzenia kardiologiczne, mieli niższy współczynnik masy ciała (BMI), korzystali ze słabszego wsparcia emocjonalnego i wypalali dziennie więcej papierosów. W przypadku raka jelita grubego do takich czynników należały: płeć męska, ukończenie szkoły średniej, niemożność skorzystania z refundacji leczenia, bycie nieoperowanym z powodu tej choroby i częstsze palenie.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze