Zaloguj
Reklama

Nowotwory w Polsce

Nowotwory w Polsce
Fot. Panthermedia
(5)
Szacuje się, że w naszym kraju wyleczalność nowotworów sięga zaledwie 33%, w innych krajach rozwiniętych wynosi ona 60%.
Reklama
Szacuje się, że w naszym kraju wyleczalność nowotworów sięga zaledwie 33%, w innych krajach rozwiniętych wynosi ona 60%. Największym wstydem polskiej onkologii jest rak szyjki macicy – umiera codziennie z tego powodu aż pięć kobiet.

Z opublikowanego raportu o zachorowaniach i zgonach na nowotwory złośliwe w 2006 r. wynika, że zdiagnozowano je w Polsce wówczas u prawie 140 tys., zmarło z tego powodu 90 tys. osób.

 - Jeszcze nie wygrywamy walki z rakiem, ale przestaliśmy ją przegrywać - ocenia prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie, które opracowywało raport.

W ostatnich dziesięciu latach skuteczność leczenia raka zwiększyła się w Polsce z 30 do 35-45%. Nadal najgroźniejszy jest nowotwór płuca. Rocznie dopada on około 15 tys. mężczyzn i 5 tys. kobiet. - To co trzeci nowotwór złośliwy - mówi prof. Zatoński.

Rośnie liczba kobiet, u których wykrywa się raka piersi - ponad 13 tys. rocznie. 5 tys. chorych umiera. Największym wstydem polskiej onkologii jest rak szyjki macicy. Rocznie wykrywa się go u 4 tys. kobiet, codziennie umiera ich aż pięć. Głównie dlatego, że za późno zgłosiły się na cytologię.

Według danych Europejskiej Koalicji Chorych z Nowotworami jesteśmy w UE ostatnim krajem pod względem średniej przeżywalności chorych z rakiem i wydatków na leki onkologiczne. Kraje Europy wydają na nie w przeliczeniu na jednego mieszkańca od 12 euro w Czechach do 22 we Francji rocznie. Polska - zaledwie 9 euro.
Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze