Nowotwory u małych dzieci

Przypadki nowotworów u dzieci są rzadziej spotykane niż u dorosłych. Stanowią 2% wszystkich rozpoznawanych nowotworów.
W Polsce na choroby nowotworowe zapada prawie 1200 dzieci rocznie. Wiele z nich rozwija się skrycie długo nie wywołując zauważalnych zmian w stanie ogólnym dziecka.
Dane opublikowane przez zespół konsultanta medycznego w dziedzinie onkologii dziecięcej wskazują, że w Polsce co roku rejestruje się około 100 nowych zachorowań na 1 milion dzieci przed ukończeniem 17. roku życia.
U dzieci i młodzieży między 1. a 15. rokiem życia prawdopodobieństwo zachorowania na raka waha się od 1: 600 oraz 1:450 badanych.
Dzieci najczęściej chorują na choroby nowotworowe układu krwiotwórczego:
- białaczki - 30%
- chłoniaki - 10%
Drugą największą grupę stanowią guzy ośrodkowego układu nerwowego - ponad 20%.
Resztę stanowią guzy, z których każdy obejmuje poniżej 10% wszystkich nowotworów - nowotwory nerek, ziarnica złośliwa i nowotwory złośliwe kości. 50% przypadków nowotworów złośliwych dotyczy dzieci w wieku 0-5 lat.
Występowanie poszczególnych chorób nowotworowych zmienia się nie tylko w zależności od wieku i płci, ale także ze względu na zróżnicowanie geograficzne oraz etniczne. Wpływ mają także warunki socjoekonomiczne, np. ostra białaczka limfoblastyczna częściej zdarza się w populacjach dobrze usytuowanych i w krajach uprzemysłowionych.
Obecnie szansę na całkowite wyleczenie ma około 2/3 dzieci i młodzieży, w niektórych rodzajach nowotworów odsetek ten sięga ponad 90%. Wyleczalność nowotworów dziecięcych wzrosła z 45% na 80%.
Jednak nowotwory ciągle jeszcze są drugą najczęstszą przyczyną zgonów dzieci powyżej wieku niemowlęcego.
Dlatego Drodzy Rodzice - jeśli zauważycie niepokojące objawy u swojego dziecka, udajcie się do lekarza i zróbcie badania.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- M. Markowicz Magazyn "Bez recepty"
R. Kordek: "Onkologia".
K. Kubicka, W. Kawalec: "Pediatria".