Zaloguj
Reklama

Nowotwory u małych dzieci

Mama całująca dziecko
Fot. ojoimages
Mama całująca dziecko
(0)

Przypadki nowotworów u dzieci są rzadziej spotykane niż u dorosłych. Stanowią 2% wszystkich rozpoznawanych nowotworów.

Reklama

W Polsce na choroby nowotworowe zapada prawie 1200 dzieci rocznie. Wiele z nich rozwija się skrycie długo nie wywołując zauważalnych zmian w stanie ogólnym dziecka.

Dane opublikowane przez zespół konsultanta medycznego w dziedzinie onkologii dziecięcej wskazują, że w Polsce co roku rejestruje się około 100 nowych zachorowań na 1 milion dzieci przed ukończeniem 17. roku życia.

U dzieci i młodzieży między 1. a 15. rokiem życia prawdopodobieństwo zachorowania na raka waha się od 1: 600 oraz 1:450 badanych.

Dzieci najczęściej chorują na choroby nowotworowe układu krwiotwórczego:

  • białaczki - 30%
  • chłoniaki - 10%

Drugą największą grupę stanowią guzy ośrodkowego układu nerwowego - ponad 20%.

Resztę stanowią guzy, z których każdy obejmuje poniżej 10% wszystkich nowotworów - nowotwory nerek, ziarnica złośliwa i nowotwory złośliwe kości. 50% przypadków nowotworów złośliwych dotyczy dzieci w wieku 0-5 lat.

Występowanie poszczególnych chorób nowotworowych zmienia się nie tylko w zależności od wieku i płci, ale także ze względu na zróżnicowanie geograficzne oraz etniczne. Wpływ mają także warunki socjoekonomiczne, np. ostra białaczka limfoblastyczna częściej zdarza się w populacjach dobrze usytuowanych i w krajach uprzemysłowionych.

Obecnie szansę na całkowite wyleczenie ma około 2/3 dzieci i młodzieży, w niektórych rodzajach nowotworów odsetek ten sięga ponad 90%. Wyleczalność nowotworów dziecięcych wzrosła z 45% na 80%.

Jednak nowotwory ciągle jeszcze są drugą najczęstszą przyczyną zgonów dzieci powyżej wieku niemowlęcego.

Dlatego Drodzy Rodzice - jeśli zauważycie niepokojące objawy u swojego dziecka, udajcie się do lekarza i zróbcie badania.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • M. Markowicz Magazyn "Bez recepty"
    R. Kordek: "Onkologia".
    K. Kubicka, W. Kawalec: "Pediatria".

Reklama
(0)
Komentarze