Zaloguj
Reklama

Nowotwory u dzieci, diagnostyka, minimalizacja skutków ubocznych

Prześwietlenie płuc
Fot. ojoimages
Prześwietlenie płuc
(5)

Zastosowanie protonów pozwala na skuteczną i mniej obciążającą organizm diagnostykę.

Reklama

Z diagnostyką nowotworów u dzieci wiążą się ograniczenia związane z szybkim wzrostem ich organizmów a także z ryzykiem efektów toksycznych i powstania nowych guzów. Shannon MacDonald z Ogólnego Szpitala Massachusetts w Bostonie (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem małych pacjentów badanych przy użyciu strumienia protonów i dorosłych osób chorych na raka płuc.

Uzyskane wyniki zostały przedstawione 29 kwietnia w Atlancie na wystąpieniu na Sympozjum Obrazowania i Radioterapii, którego współorganizatorami były Amerykańskie Towarzystwo Radioterapii i Towarzystwo Radiologiczne Ameryki Północnej. Zgodnie z nim zastosowanie protonów okazało się być bardziej dokładnym i pozwalającym na użycie mniejszych dawek promieniowania sposobem wykrywania nowotworów niż standartowo stosowane zdjęcia rentgenowskie i tomografia rentgenowska.

Dzięki temu zdrowe tkanki badanych pacjentów zostały naświetlone w mniejszym stopniu niż było to konieczne 30 lat temu, kiedy niedoskonałe detektory promieniowana, elektronika i techniki przetwarzania danych nie pozwalały na uzyskanie wystarczająco dokładnych wyników stosowania omawianej metody diagnostycznej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Cancer Imaging and Radiation Therapy Symposium, 29-30 April, Atlanta

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze