Zaloguj
Reklama

Nowotwory u dzieci a wady wrodzone u ich potomstwa

DNA
Fot. panthermedia
DNA
(5)

Poddawanie dzieci z nowotworami radioterapii i chemioterapii nie zwiększa znacząco ryzyka wad genetycznych u ich potomstwa.

Reklama

Do metod leczenia nowotworów u dzieci (podobnie jak w przypadku dorosłych) należą między innymi chemioterapia i radioterapia, które zwiększają ryzyko defektów genetycznych. Niektóre z tych mutacji mogą zajść w DNA komórek, z których rozwijają się plemniki i komórki jajowe; istniały więc obawy, że wyżej wymienione podejścia terapeutyczne mogą prowadzić do ujawnienia się wad wrodzonych u przyszłego potomstwa małych pacjentów z nowotworami.

Lisa Signorello z Uniwersytetu Vanderbilta w Nashville (USA) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilka tysięcy dzieci, których rodzice w dzieciństwie mieli raka lub inne choroby nowotworowe. Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Journal of Clinical Oncology” z 12 grudnia radioterapia lub podawanie leków alkilujących (rodzaju chemioterapeutyków) wywołało wady genetyczne jedynie u 2,7 procent potomstwa osób leczonych w opisany wyżej sposób. Stosunkowo bardziej niebezpieczne było poddawanie terapii przeciwnowotworowej przyszłych matek, niż przyszłych ojców. Nawet narażenie jajników lub jąder na działanie radioterapii nie zwiększało w sposób znaczący ryzyka wad wrodzonych u potomstwa leczonych w ten sposób dzieci.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Journal of Clinical Oncology December 12, 2011 JCO.2011.37.2938

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze