Zaloguj
Reklama

Nowotwory – co zrobić, aby ich uniknąć?

Zakaz palenia
Fot. ojoimages
Zakaz palenia
(0)

Rzucenie palenia i inne działania prozdrowotne znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Reklama

 

Nowotwory są jedną z głównych przyczyn zgonu w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce. Max Parkin  z Uniwersity of London i współpracownicy  dokonali niedawno przeglądu literatury naukowej dotyczącej czynników wpływających na prawdopodobieństwo zachorowania na jedno z tych schorzeń.

Jak podano w specjalnym dodatku do czasopisma „British Journal of Cancer” najważniejszą z możliwych do uniknięcia przyczyn wystąpienia nowotworu okazało się być palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Do innych znaczących czynników ryzyka należały: nadwaga, otyłość, spożywanie zbyt małych ilości warzyw i owoców, picie alkoholu oraz nadmierne wystawianie skóry na zawierające nadfiolet światło słoneczne i promieniowanie lamp używanych w solariach.

W przypadku mężczyzn istotne znaczenie miały również szkodliwe warunki w miejscu pracy, takie jak kontakt z azbestem. Kobiety chcące uniknąć zachorowania na nowotwór powinny unikać zakażeń, w szczególności przenoszonym drogą płciową wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) zwiększającym ryzyko raka szyjki macicy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze