Zaloguj
Reklama

Nowotwory – badania naukowe dla dobra małych pacjentów

Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
(0)

Wymagające standardy i współpraca ośrodków prowadzą do nowych, skutecznych terapii.

Reklama

Badania nad nowotworami, na które chorują dzieci, prowadzone są często przezutych samych specjalistów, którzy zajmują się leczeniem konkretnych małych pacjentów. Yoram Unguru z Instytutu Bioetyki Johnsa Hopkinsa Bermana w Baltimore (USA) przeprowadził niedawno przegląd obowiązujących w tym kraju przepisów prawnych chroniących ludzi biorących udział w eksperymentach medycznych.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Pediatric Blond & Cancer” z 31 stycznia, prowadzenie badań z losowym przydzielaniem chorych do grupy korzystającej z testowanej terapii bądź do tzw. grupy kontrolnej otrzymującej placebo (substancję lub działanie nie mające obiektywnego wpływu na stan zdrowia) wymusiło współpracę różnych ośrodków. Sytuacja ta doprowadziła nie tylko do wiarygodnego sprawdzania różnych metod leczenia, ale również do poprawy jakości życia chorych dzieci.

Przykładem osiągniętego na tej drodze sukcesu było opracowanie metody jednoczesnego podawania wielu chemioterapeutyków pacjentom z ostrą białaczką limfoblastyczną.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Pediatric Blond & Cancer DOI: 10.1002/pbc.22976

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze