Zaloguj
Reklama

Nobel 2019 w dziedzinie medycyny – co oznacza dla pacjentów?

Nagroda Nobla - Nobel Prize
Fot. medforum
Nagroda Nobla - Nobel Prize
(0)

Coroczne rozdanie nagród Nobla budzi wiele emocji. W tym roku tę nagrodę w dziedzinie medycyny otrzymało trzech uczonych. Czy przełomowe odkrycie naukowców to szansa dla pacjentów?

Reklama

Tegoroczny Nobel w dziedzinie medycyny powędrował do Brytyjczyka, Sir Petera J. Ratcliffe'a oraz dwóch Amerykanów – Williama G. Kaelina Jr. Oraz Gregga K. Semenza. Badania, które prowadzili, pozwoliły zidentyfikować i opisać mechanizmy, które odpowiadają za regulację aktywności genów komórkowych w odpowiedzi na zmiany stężenia tlenu w otoczeniu. Co to oznacza dla nas, pacjentów? Okazuje się, że zmiany stężenia tlenu w otoczeniu komórki wpływają na aktywowanie szeregu procesów wewnątrzkomórkowych, które mają ogromne znaczenie w rozwoju niektórych schorzeń. Odkrycie naukowców jest niezwykle istotne dla zrozumienia, jak komórki reagują na zmiany stężenia tlenu w otoczeniu oraz jakie procesu uruchamiają, kiedy w otoczeniu gwałtownie wzrasta lub spada stężenie tego pierwiastka.

Jeden z laureatów, Gregg L. Semenza, już w połowie lat 90. XX wieku przyglądał się znaczeniu kontroli hormonalnej na proces erytropoezy, czyli powstawania czerwonych krwinek, który powiązany jest z dostarczaniem tlenu do organizmu. Na podstawie swoich obserwacji odkrył specyficzne sekwencje DNA obok genu EPO, które biorą udział w odpowiedzi na niedotlenienie. Drugi z laureatów, Peter Ratcliffe, udowodnił, że mechanizm wykrywania tlenu jest obecny niemalże we wszystkich tkankach, a nie tylko w komórkach nerek, gdzie wytwarzana jest erytropoetyna. Trzeci z laureatów, William Kaelin Jr., prowadził badania nad chorobą genetyczną von Hippel-Lindau związaną z mutacją genu VHL, który – jak wykazały badania – jest wrażliwy na hipoksję, czyli niedotlenienie. Przełomowe badania wszystkich trzech laureatów pozwalają na ocenę wpływu tlenu na szereg różnych szlaków metabolicznych, funkcjonujących w każdej komórce i tkance w tym funkcjonowanie układu odpornościowego, procesy nowotworzenia czy wreszcie procesy krwiotwórcze. Odkrycie uczonych rzuca nowe światło na sposoby leczenia anemii i wielu nowotworów. Być może w najbliższym czasie czeka nas przełom?

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze