Zaloguj
Reklama

Nieoperacyjny rak płuc: kiedy operacja nie jest możliwa i jakie leczenie można wtedy zastosować?

Rentgen płuc
Fot. Shutterstock
Rentgen płuc
(0)

Diagnoza: nieoperacyjny rak płuc zazwyczaj wzbudza u pacjentów i ich bliskich bardzo duży niepokój. W praktyce jednak to, że zmiana nie może być leczona chirurgicznie, nie jest równoznaczne z tym, że szanse pacjenta na wyzdrowienie w ogóle nie istnieją. Kiedy raka płuc określa się jako nieoperacyjnego i jakie metody leczenia można zastosować w takim przypadku?

Reklama

Rak płuc nieustannie zaliczany jest do grupy najczęściej występujących u ludzi nowotworów. Im wcześniej zostaje on rozpoznany, tym zazwyczaj więcej jest możliwości jego leczenia. Jedną z podstawowych procedur wykorzystywanych u chorych są zabiegi chirurgiczne, nie u wszystkich jednak chorych istnieje możliwość ich przeprowadzenia – u niektórych chorych stwierdzany bowiem bywa nieoperacyjny rak płuc.

Rak płuc bywa określany mianem nieoperacyjnego m.in. wtedy, gdy guz rozwinął się w okolicy jakichś ważnych struktur, które mogłyby zostać uszkodzone podczas operacji. Zabieg może być niemożliwy do przeprowadzenia wtedy, gdy zmiana została stwierdzona po długim czasie i choroba jest bardzo zaawansowana. O możliwości przeprowadzenia operacji decyduje również typ raka płuc – zazwyczaj operacja nie jest możliwa w przypadku drobnokomórkowego raka płuc. Leczenie zabiegowe może być przeciwwskazane także i wtedy, gdy pacjent jest obciążony jakimiś chorobami przewlekłymi o niestabilnym przebiegu.

Zrozumiałe jest w pełni to, że osoby, u których rozpoznawany jest nieoperacyjny rak płuc, odczuwają bardzo nasilony niepokój. Warto tutaj jednak wyraźnie podkreślić, że termin ten nie jest równoznaczny z terminalnym rakiem płuc – istnieją bowiem inne niż zabiegi chirurgiczne metody leczenia. U tych pacjentów, u których operacja nie jest możliwa, wykorzystana może być chemioterapia czy radioterapia, coraz większe znaczenie w leczeniu raka płuc zyskuje również obecnie immunoterapia. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze