Zaloguj
Reklama

Niedobory witaminy D a ryzyko białaczki?

Autorzy: Awa Fijołek
Badanie krwi
Fot. Panthermedia
Badanie krwi
(5)

Okazuje się, że niedostatki tej witaminy, w dużej mierze związane z niewystarczającą ekspozycją na słońce, mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworu. 

Reklama

Wciąż nie do końca wiadomo, jakie dokładnie czynniki mogą wywoływać białaczkę, jednak ostatnie badania wykazały, że witamina D wchodzi w interakcję z białaczkowymi komórkami AML, z kolei inne potwierdziły, że u pacjentów z ostrą białaczką szpikową występują niedobory tej witaminy. Witaminę D można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, takich jak ryby, ser czy jaja, ale jej głównym źródłem pozostaje światło słoneczne. Dane zebrane przez Międzynarodową Agencję Badań Nowotworowych (IARC) z 2012 pokazują także, że zachorowalność na białaczkę w krajach oddalonych od równika i z mniejszym nasłonecznieniem jest przytłaczająco wyższa w porównaniu do państw, w których mieszkańcy są wystawieni na promienie słoneczne przez cały rok.

Badacze wciąż poszukują odpowiedzi na pytanie o możliwe powiązanie między obecnością tej witaminy w organizmie ludzkim a możliwością zachorowania na nowotwór krwi, jednak zebrane dane wstępnie sugerują, że jej niedobory mogą mieć istotny wpływ na rozwój choroby.

 

 

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze