Zaloguj
Reklama

Narażenie na promieniowanie w czasie ciąży, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu jądra

Autorzy: Anna Pyka
Zaawansowana ciąża
Fot. ojoimages
Zaawansowana ciąża
(0)

U mężczyzn, których matki były narażone na promieniowanie we wczesnym okresie ciąży, może występować zwiększone ryzyko wystąpienia raka jądra.

Reklama

Odkrycie to wprowadza istotną zmianę w obecnym modelu badawczym. Naukowcy podejrzewają, że uszkodzenia DNA powinny być traktowane jako główne czynniki powodujące rozwój raka jądra.

Przeprowadzając badania na myszach, naukowcy podali skromne dawki promieniowania samicom myszy w połowie ciąży (co jest czynnikiem uszkadzającym DNA). Okazało się, że u całego potomstwa płci męskiej rozwinął się nowotwór jądra.

Wzrost ilości zdiagnozowanych przypadków oraz cechy guzów zarodkowych sugerują, że dużą odpowiedzialnością za rozwój tego typu nowotworu, można obarczyć czynniki środowiskowe. Jednak do tej pory nie ustalono, które z nich są szczególnie szkodliwe.

Mimo, że narażenie na promieniowanie ciężarnych kobiet spada i jest mało prawdopodobne, naukowcy zamierzają kontynuować badania.

Zbadany zostanie również wpływ szkodliwych substancji chemicznych, znajdujących się w dymie papierosowym i zanieczyszczeniach powietrza, na uszkodzenia DNA, ponieważ na takie czynniki kobiety w ciąży narażone są coraz częściej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Science Daily

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze