Zaloguj
Reklama

Model do badań nad rakiem jajnika – sukces Polskich naukowców!

Badanie w laboratorium
Fot. panthermedia
Badanie w laboratorium
(0)

Rak jajnika jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią kobiety w Polsce. Rak surowiczy niskozróżnicowany stanowi blisko 70% wszystkich przypadków, które odnotowywane są w Polsce. Do walki z nowotworem jajnika stanęli również naukowcy z Centrum Onkologii z Gliwic.

Reklama

Zespół kierowany przez dr hab. Katarzynę Lisowską z Centrum Onkologii z Gliwic postanowił przyjrzeć się mechanizmom, które wywołują raka surowiczego niskozróżnicowanego. Naukowcy postanowili zacząć od tzw. badań przedklinicznych, opartych na wykorzystaniu specjalnych linii komórkowych pochodzących z wyselekcjonowanych komórek guza nowotworowego. To właśnie komórki pochodzące bezpośrednio z komórek nowotworowych pozwalają nie tylko na zbadanie mechanizmów, które rządzą rozwojem nowotworu, ale również dają możliwość na przetestowanie nowych produktów, które w przyszłości mogą stanowić skuteczny lek.

Ogromnym sukcesem zespołu z Gliwic było wyprowadzenie nowej linii komórkowej raka jajnika, którą nazwano OVAP8. Dlaczego to odkrycie jest tak ważne? Przede wszystkim wyprowadzenie tzw. nowej linii komórkowej to niezwykle trudne i pracochłonne zadanie, które nie udaje się każdemu. Linia, którą uzyskali naukowcy, będzie służyć badaniom nad rakiem jajnika na całym świecie. Już wkrótce zostanie przekazana do European Collection of Authenticated Cell Cultures, skąd będzie udostępniana zespołom naukowym z całego świata. Umożliwi to szybsze weryfikowanie skuteczności nowych, potencjalnie skutecznych leków, które są obecnie w fazie przedklinicznej. Miejmy nadzieję, że przyspieszy to badania nad rakiem jajnika i umożliwi szybsze wdrożenie skutecznej terapii.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze