Zaloguj
Reklama

Mężczyźni bardziej narażeni na raka wątroby

Leczenie wątroby
Fot. Panthermedia
Leczenie wątroby
(0)

Rak wątroby jest szóstym najczęściej występującym typem nowotworu i czwartą wiodącą przyczyną zgonów związanych z tą chorobą. Najnowsze odkrycie hiszpańskich naukowców dowodzi, że dzięki hormonowi wydzielanemu przez komórki tłuszczowe, którego więcej jest w organizmach kobiet, są one mniej narażone na zachorowanie.

Reklama

Dane statystyczne pokazują, że mężczyźni są nawet dwa razy bardziej narażeni na zachorowanie na HCC niż kobiety. Wyniki badań pokazują, że taka zależność może wynikać z adiponektyny. Jest to bowiem hormon wydzielany przez komórki tłuszczowe do krwi, który wpływa na szereg procesów metabolicznych, w szczególności na przemianę kwasów tłuszczowych i glukozy w wątrobie oraz mięśniach.

Guadalupe Sabio, naukowiec z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań Sercowo-naczyniowych (CNIC) w Madrycie, wyjaśnia, że odkrycie dotyczące różnicy pomiędzy ilością zachorowań na raka wątroby u kobiet i mężczyzn jest rewolucyjne i może w przyszłości doprowadzić do wprowadzenia nowych, skutecznych metod leczenia HCC. Badanie to dostarcza analizy tkanki tłuszczowej i jej związek z płcią w trakcie rozwoju nowotworu, mając potencjał do ukierunkowania strategii dla nowych leków przeciwnowotworowych.

Dr Sabio mówi: Nasze wyniki ujawniają wyraźną korelację pomiędzy hormonami płciowymi, tkanką tłuszczową i komórkami wątroby, wyjaśniając tym samym mechanizm leżący u podstaw różnic w częstości występowania raka wątroby między płciami

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze