Zaloguj
Reklama

Matki noworodków o większej masie są bardziej narażone na raka piersi

Autorzy: Anna Pyka
Samobadanie piersi
Fot. Panthermedia
Samobadanie piersi
(0)

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Texas Medical Branch w Galveston wykazały, że matki rodzące duże niemowlęta sa bardziej narażone na pojawienie się i rozwój raka piersi.

Reklama

Naukowcy sugerują, że urodzenie większego dziecka zmienia gospodarkę hormonalną na tyle, że jest ona bardziej podatna na tego typu nowotwory. Dzięki takiej wiedzy, możliwe będzie przewidywanie ryzyka nowotworu, na długo przed pierwszymi objawami.

Zmiany hormonalne obejmują zbyt wysoki poziom estrogenu, zbyt niski poziom antyestrogenu oraz obecność wolnego insulinopodobnego czynnika wzrostu, związanych z rozwojem raka piersi. Na te zmiany nie można wpłynąć, ale można zintensyfikować działania profilaktyczne w przypadku tych kobiet. Do środków zaradczych zalicza się m.in. karmienie piersią, ćwiczenia oraz zdrową dietę.

Naukowcy odkryli, że ryzyko raka piersi było dwa i pół razy większe u kobiet, których waga urodzeniowa dziecka była w górnym kwintylu w porównaniu z kobietami, których waga dziecka utrzymywała się w niższych kwintylach. Co ważne, ryzyko okazał się niezależne od urodzeniowej masy ciała matki i tradycyjnych czynników ryzyka raka piersi.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • PLoS One, 17 Jul 2012 DOI: 10.1371/journal.pone.0040199

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze