Zaloguj
Reklama

Łysienie androgenne a rak prostaty

Starszy mężczyzna
Fot. ojoimages
Starszy mężczyzna
(0)

Utrata włosów w wieku 20 lat oznaką zwiększonego ryzyka raka prostaty.

Reklama

Ryzyko zarówno łysienia androgennego, jak i raka prostaty (gruczołu krokowego),jest większe w przypadku występowania podwyższonych poziomów męskich hormonów płciowych. Philippe Giraud z Europejskiego Szpitala Georgesa Pompidou w Paryżu I współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkuset pacjentów, u których występował kiedyś omawiany nowotwór, i zbliżonej liczby zdrowych mężczyzn stanowiących tzw. „grupę kontrolną”.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Annals of Oncology” z 15 lutego panowie, u których stwierdzono kiedyś raka prostaty, dwa razy częściej wykazywali objawy łysienia androgennego w wieku 20 lat niż ci bez omawianej choroby. Moment, w którym rozpoczął się spadek liczby włosów, nie miał związku z tym, kiedy wykryto nowotwór u danego pacjenta i jak duża była jego złośliwość.

Naukowcy zamierzają sprawdzić, czy mężczyźni, którzy wcześnie zaczęli łysieć, mogą odnieść korzyści z badań przesiewowych wykrywających raka prostaty i regularnego zażywania inhibitorów 5-alfa reduktazy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ann Oncol (2011) doi: 10.1093/annonc/mdq695

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze