Zaloguj
Reklama

Leczenie raka u kobiet w ciąży nie musi zagrażać dziecku

Autorzy: Ewa Kwoka
Kobieta w ciąży
Fot. Panthermedia
Kobieta w ciąży
(0)

Naukowcy dowodzą, iż kobiety chore na raka, będące w ciąży jednocześnie mogą leczyć się jak inni chorzy przy minimalnym ryzyku dla płodu.

Reklama

Jest to bardzo dobra informacja dla kobiet w takiej sytuacji. Jak wykazują statystyki jedna na 1000 kobiet jest chora na raka w czasie ciąży.

Lekarze obawiają się, że dane te pogorszą się, ponieważ ryzyko zachorowania na raka rośnie wraz z wiekiem, a coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko bardzo późno.

Od dawna lekarze zmagali się z dylematem jak zaplanować terapię nowotwora u kobiet w ciąży, aby nie narażać dziecka na toksyczne substancje zawarte w lekach czy promieniowanie. Dylematem była również decyzja, czy bezpieczniejszym rozwiązaniem nie byłoby przerwanie ciąży.

Badania przeprowadzone w Belgi dowiodły jednak, iż dzieci narażone na chemioterapię w łonie matki, tak samo dobrze rozwijały się jak ich rówieśnicy. Jak twierdzą naukowcy, przerwanie ciąży nie zawsze jest konieczne. Okazuje się, że to łożysko matki stanowi dla dziecka naturalną barierę przed czynnikami chemicznymi.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze