Zaloguj
Reklama

Leczenie chemioterapią ciężarnych pacjentek z rozrodczakiem jajnika

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Leczenie chemioterapią ciężarnych pacjentek z rozrodczakiem jajnika
Fot. medforum
(0)

Diagnoza złośliwego raka jajników w trakcie ciąży jest rzadkim zjawiskiem. Praca przedstawia przypadek ciężarnej z rozrodczakiem.

Reklama

U 33 letniej pacjentki będącej w 24 tygodniu ciąży zdiagnozowano jednostronnego rozrodczaka jajnika. Stadium guza określono jako zaawansowane (FIGO III) dlatego też podano pacjentce w trzech cyklach paclitaxel i karboplatyne. W 36 tygodniu ciąży wykonano u pacjentki zabieg cesarskiego cięcia i jednoczasowo wykonano operację brzusznej histerektomii  z przydatkami, omentektomii i wycięcie węzłów chłonnych. Po zabiegu chirurgicznym podano pacjentce trzy dodatkowe cykle chemioterapii. Po porodzie noworodek prawidłowo reagował na bodźce, a po upływie 20 miesięcy od narodzin nie wykazywał nieprawidłowości w rozwoju.

Przedstawiony przypadek ilustruje, jakie trudności występują przy wyborze terapii nowotworu złośliwego podczas ciąży. Terapia złożona paklitakselem i karboplatyną nie jest uważana za terapię pierwszego rzutu w przypadkach rozrodczaka, lecz w tym konkretnym przypadku dała doskonałą odpowiedz bez żadnych skutków ubocznych dla płodu.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Arch Gynecol Obstet. 2007 Mar 7.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze