Krwiodawcy ratują życie

Krew jest tym, bez czego nie bylibyśmy w stanie przeżyć. Wszystkie organy, tętnice, żyły, komory serca są od niej uzależnione, bo wprowadza narządy w ruch niczym olej samochodowy silnik.
Dlatego jest tak ważna, kiedy dochodzi do wypadków różnego pochodzenia, przy przeszczepach
Rozróżniamy cztery podstawowe grupy krwi: A, B, AB – odpowiednie tylko dla wskazanych symboli. 0- zwana jest „uniwersalną” i może być przetoczona każdemu. Zaś „Uniwersalnym biorcą” jest grupa krwi AB. Każda z nich jest ponadto określona czynnikiem Rh dodatnim (+) lub ujemnym (-).
Skąd ją czerpać, skoro nie jest ogólnodostępna jak woda? Krwiodawcami (osobami oddającymi czerwony płyn) mogą być osoby spełniające określone normy, m.in.: być zdrowym minimum osiemnastolatkiem/-latką, nie być po odsiadce w więzieniu. Trzeba mieć więcej niż 45kg wagi, przez 2 miesiące nie korzystać z antybiotyków oraz od zrobienia tatuażu należy odczekać 3miesiące. Kobieta nie może być w ciąży. Badane jest ciśnienie krwi (które mierzone jest po wypisaniu formularza) po czym pobierana jest próbka krwi do określenia jej kategorii i czynnika Rh.
Oddawać krew można w określonych normach czasu, o których dowiesz się w punkcie krwiodastwa. Każdy jej mililitr może uratować życie.