Zaloguj
Reklama

Korzystanie z solarium a rak skóry

Korzystanie z solarium a rak skóry
Fot. medforum
(0)

Samoopalacze rozsądną alternatywą dla solarium.

Reklama

Wśród młodych kobiet szybka wzrasta liczba przypadków czerniaka złośliwego – odmiany raka skóry charakteryzującej się najwyższa śmiertelnością. Udzielająca prywatnych porad dermatologicznych w Birmingham (Wielka Brytania) doktor Elizabeth S. Martin, członek Amerykańskiej Akademii Dermatologii, poinformowała niedawno na stronie internetowej tej instytucji o możliwych przyczynach tego zjawiska.

Wielu młodych ludzi, w szczególności kobiet, chce atrakcyjnie wyglądać na odbywających się w czasie roku szkolnego lub akademickiego zabawach tanecznych i dlatego odwiedza solaria, gdzie zostają wystawieni na niebezpiecznie wysokie dawki promieniowania nadfioletowego. Częściowo wynika to z faktu, że niektóre osoby mylnie uważają, że używanie lamp do opalania jest bezpieczniejsze niż przebywanie na słońcu.

Sytuacji nie poprawia samo upowszechnianie wiedzy o często tragicznych skutkach nadmiaru nadfioletu. Martin apeluje o uświadomienie sobie, że opalanie się dla zrobienia wrażenia na innych nie równoważy ryzyka uszkodzenia skóry na całe życie czy nawet zachorowania na raka. Proponuje ona, by zamiast korzystania z solariów czy nadmiernego wystawiania się na słońce stosować samoopalacze z DHA – ich najnowocześniejsze rodzaje powalają na osiągniecie trwalszego i bardziej realistycznie wyglądającego efektu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze