Zaloguj
Reklama

Kompleksowość działań w holistycznym podejściu do pacjenta

Konsultacje wyników badań
Fot. iStock
Konsultacje wyników badań
(5)

Kompleksowe podejście do działań onkologicznych opiera się na epidemiologii oraz statystykach zachorowań na nowotwory, rozwoju badań, społecznej edukacji do walki ze schorzeniami onkologicznymi, profilaktyce oraz wczesnej diagnostyce tych schorzeń, podjęciu działań leczniczych, rehabilitacji, opiece terminalnej jak również na prowadzeniu dokładnej dokumentacji medycznej pacjenta.

Reklama

Stanowisko lekarza powinno odnosić się do pacjenta w sposób holistyczny czyli całościowy a nie skupiać się jedynie na chorym narządzie. Lekarz jest jednak jednym z członków zespołu, który powinien otoczyć opieką pacjenta. Skupiając się na pacjencie, w wysiłkach wzajemnie powinni wspierać się lekarze różnych specjalności, personel pielęgniarski, psycholodzy, rehabilitanci, personel pomocniczy jak również rodzina, wszelkiego rodzaju grupy wsparcia oraz (zgodnie z wolą pacjenta), osoby duchowne.

Niezwykle istotne jest poszanowanie godności i intymności pacjenta, który w ręce specjalistów oddaje swoje zdrowie i życie.[1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Holistyczne postępowanie w onkologii- kompleksowa diagnostyka i stopniowanie zaawansowania nowotworów”, Janusz Meder, PODSTAWY ONKOLOGII KLINICZNEJ, Redakcja naukowa: dr n. med. Janusz MEDER, Warszawa 2011 r.

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze