Zaloguj
Reklama

Klucz do walki z białaczką szpikową odnaleziony?

Kobieta po chemioterapii
Fot. medforum
Kobieta po chemioterapii
(0)

Poszukiwanie nowych, skutecznych leków przeciwnowotworowych są wyzwaniem wielu ośrodków badawczych na całym świecie. Białaczka szpikowa zaliczana jest do nowotworów złośliwych, która dotyka wielu chorych. Naukowcy napotkali białko, które może przyczynić się do rewolucji w leczeniu białaczki.

Reklama

Ostra białaczka szpikowa zaliczana jest do nowotworów złośliwych układu krwiotwórczego. U chorych diagnozuje się zahamowania dojrzewania i różnicowania komórek prekursorowych szpiku. Komórki nowotworowe kumulują się w szpiku, namnażają się w sposób niekontrolowany, a zdrowe komórki krwi są stopniowo wypierane przez zmienione komórki nowotworowe.

Ostra białaczka szpikowa zaliczana jest do jednego z najczęściej występujących nowotworów u dorosłych, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Początkowe objawy choroby zdają się niepozorne, często przypominają inne dolegliwości, stąd tak trudno o szybką diagnozę. Do najczęstszych objawów należą nawracające infekcje, bóle kostne (rąk, nóg), nocne poty, pogorszenie apetytu, nagły spadek masy ciała. Obecnie stosowane metody leczenia ostrej białaczki szpikowej oparte są na stosowaniu agresywnej chemioterapii, która niestety nie w każdym przypadku jest skuteczna.

Naukowcy pod przewodnictwem Jasmin Paris z University of Edinburgh i Queen Mary Univeristy of London trafili na ślad białka, które może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju choroby. Wspomniane białko nazwane YTHDF2 najprawdopodobniej jest niezbędne do wywołania i podtrzymania choroby, ale nie jest niezbędne dla funkcjonowania zdrowych komórek. Wynika z tego, że nowa linia leków, którą można opracować, wycelowana we wspomniane białko mogłaby skutecznie zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby. Terapie celowane mogą okazać się nowatorską metodą, która pozwoli na wyleczenie wielu chorych, którym obecnie nie można pomóc.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze