Zaloguj
Reklama

Kawa a najczęstszy nowotwór skóry

Kawa
Fot. medforum
Kawa
(0)

Kobiety wypijające co najmniej trzy filiżanki kawy dziennie rzadziej chorują na raka podstawnokomórkowego skóry.

Reklama

Najczęściej występującym nowotworem złośliwym skóry jest rak podstawnokomórkowy. Chorują na niego głownie starsze osoby rasy białej wystawione na duże dawki zawierającego nadfiolet światła słonecznego. Fengju Song ze Szkoły Medycznej Harvarda w Bostonie (USA) i współpracownicy poddali niedawno analizie dane dotyczące ponad stu tysięcy pracowników służby zdrowia.

Jak podano na dziesiątej międzynarodowej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem, które odbywało się w tym mieście pomiędzy 22 a 25 października, kobiety, które wypijały codziennie co najmniej trzy filiżanki kawy, okazały się być obciążone o 20 procent niższym ryzykiem raka podstawnokomórkowego skóry niż te, które piły mniej niż jedną filiżankę w ciągu miesiąca.

U mężczyzn zaobserwowano analogiczną zależność, nie była ona jednak statystycznie znacząca. Wyniki te pozostają w zgodzie z rezultatami wcześniejszych badań na myszach, u których kofeina ułatwiała eliminację na drodze tzw. apoptozy (zaprogramowanej śmierci) komórek uszkodzonych przez nadfiolet i w efekcie obniżała ryzyko wystąpienia omawianego nowotworu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • American Association for Cancer Research

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze