Zaloguj
Reklama

Jakość życia kobiet po mastektomii

Autorzy: Katarzyna Kurek
Masaż
Fot. ojoimages
Masaż
(0)

Mastektomia jako jedna z metod skutecznej walki z rakiem, zyskała niedawno dużą popularność za sprawą znanej aktorki Angeliny Jolie, która to poddała się zabiegowi usunięcia piersi, w celu zmniejszeni ryzyka zachorowania na nowotwór.

Reklama

Mastektomia mimo wielu przemawiających na jej korzyść zalet, może przyczynić się do obniżenia jakości życia kobiety – o której to decydują czynniki psychiczne, fizyczne i somatyczne. Utrata atrybutu kobiecości, jakim są niezaprzeczalnie piersi powoduje, że wiele kobiet odczuwa stres przed zabiegiem i podjęciem decyzji o usunięciu piersi.

Niewątpliwie życie zmienia się po podjęciu takiej profilaktyki. W Polsce przeprowadzono wiele badań służących pomiarowi jakości życia kobiet po zabiegu mastektomii. Najczęstszą metodą pomiaru jakości życia są kwestionariusze osobowe. Wybór tej metody przez naukowców jest uzasadniany głównie tym, że są one łatwe do stosowania i pomagają uzyskać wiele informacji. Z przeprowadzonych badań wynika, że największa ilość kobiet, która poddała się zabiegowi mastektomii cierpi z powodu negatywnego wpływu profilaktyki na ich seksualność i atrakcyjność.

Problem stanowią przede wszystkim blizny pooperacyjne, brak akceptacji swojej nagości i poczucie obniżonej wartości. Zabieg amputacji piersi wpływa na wrażliwość kobiet na krytykę społeczeństwa i skutkuje ograniczeniem w kontaktach towarzyskich ( za wyjątkiem tych nawiązywanych w klubach amazonek). Kluby amazonek istniejące od kilkunastu lat zapewniają kobietom wsparcie psychiczne, pomoc w motywacji powrotu do zdrowia, a także pomagają zdobywać informacje o rehabilitacji. Kluby te pomagają w wymianie doświadczeń.

Życie psychiczne, społeczne i seksualne – składające się na jakość życia, kobiety po mastektomii oceniają jako średnio zadowalające, jednak z pewnością wsparcie wśród najbliższych i odpowiednia fizjoterapia po zabiegu są niezbędnymi czynnikami wpływającymi na polepszenie jakości życia kobiet po zabiegu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze