Zaloguj
Reklama

Jakim typem palacza jesteś? Czyli wszystko o rzucaniu palenia

Papierosy
Fot. Pantherstock
Papierosy
(0)

Rzucanie palenia to zawsze jedno z noworocznych postanowień wielu Polaków podczas hucznego celebrowania sylwestra. Czy w Nowy Rok wkroczymy odmienieni, bez papierosa w ustach?

Reklama

Niestety często te postanowienia kończą się początkowym zapałem, które po dwóch tygodniach rzucane jest w niepamięć. Jak informują producenci papierosów na opakowaniu, palenie tytoniu powoduje raka i wiele innych chorób. Palenie zabija. Niektóre kraje wprowadziły drastyczne obrazki związane z chorobami, jakie towarzyszą palaczom.

Codziennie spoglądamy na drastyczne hasła, zdjęcia, obrazki i nic sobie z tego nie robimy.

Palenie tytoniu może powodować wiele chorób, szczególnie raka płuc. W konsekwencji możemy cierpieć na wiele schorzeń układu oddechowego. Paląc narażamy także innych na zachorowanie.

Jak może czuć się osoba, która paliła przez 30 lat w towarzystwie swojej żony - on jest zdrowy, a żona umiera na raka płuc, bo była biernym palaczem?

Jakie istnieją typy palacza?

  • dla towarzystwa (nigdy sam, zawsze w towarzystwie)
  • ten, który martwi się o wagę (uważa, że palenie wspomaga chudnięcie)
  • ukryty palacz (pali rzadko, nie nałogowo, nie widzi u siebie żadnego ryzyka chorobowego)
  • uzależniony palacz (bez papierosa nie wytrzyma dłużej niż np. 3 h)
  • kochający ryzyko (palenie sprawia mu przyjemność, daje mu wolność)
  • palacz w stresie ( siega po papierosa w sytuacjach stresowych)
  • palacz zaangażowany ( liczy się z konsekwencjami palenia, ale lubi to robić i nie zamierza przestać)

Bez względu na to jakim typem palacza jesteś, warto byś miał świadomość konsekwencji jakie możesz ponieść paląc papierosy. Czymś innym jest podpalanie (także ma niekorzystny wpływ na zdrowie), a czym innym palenie paczki papierosów dziennie przez kilka, kilkanaście lat... W konsekwencji tego w naszym organizmie dochodzi do wielu spustoszeń.

Podczas podjęcia decyzji o rzuceniu palenia, pamiętaj by podejść do sprawy prozdrowotnie. Nie rób tego nagle, z dnia na dzień, bo możesz sobie zaszkodzić. Zaczerpnij wiedzy u lekarza, rzucaj palenie rozsądnie i miej świadomość, że to trudny proces.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze