Zaloguj
Reklama

Jak zostać dawcą szpiku?

Badania krwi
Fot. ojoimages
Badania krwi
(0)

Czasem nie zdajemy sobie sprawy w jak łatwy sposób możemy uratować komuś życie.

Reklama

Najłatwiejszym sposobem jest zarejestrowanie się do bazy dawców szpiku. Szpik kostny potrzebny jest do przeszczepu dla osób chorujących na białaczkę. Wszystko zaczyna się od badania krwi. W swoim rejonie należy poszukać regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa. Powinniśmy mieć ze sobą dokument tożsamości. Należy się zarejestrować, wypełnić kwestionariusz i deklarację woli.

Dodatkowo kandydat kierowany na dawcę musi przejść badanie lekarskie, które wykluczy przeciwwskazania do oddania szpiku. Po badaniu lekarskim pobierane są dwie próbki krwi żylnej do badań antygenów HLA. Jedna próbka badana jest pod kątem antygenów zgodności tkankowej, druga zostaje zamrożona i będzie przechowywana jako archiwalna.

Wynik badań jest dostępny w Polskim Centralnym Rejestrze Niepokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Znajdziemy tam również dawców. Informacja ta zostaje także udostępniona w Światowym Rejestrze Bone Morrow Worldwide (BMDW). Jeżeli u pacjenta stwierdzi się konieczność przeszczepu to dany ośrodek przeszukuję bazę dawców na świecie.

Dawcą można być do 55 roku życia. Osoby, które zarejestrowały się w bazie, będą w niej obecne przez wiele lat. Podawane przy rejestracji dane warto co jakiś czas aktualizować, przyspieszy to nie tylko weryfikację dawcy, ale może mieć kluczowe znaczenie w jego poszukiwaniu.

Oddając krew możesz komuś uratować życie. Wśród rodzin osób chorych, tylko ok. 25-30 % może zostać dawcami. Dlatego tak bardzo ważna jest pomoc innych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze