Zaloguj
Reklama

Jak pielęgnować skórę podczas chemioterapii?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Ciało
Fot. ojoimages
Ciało
(4)

Każdy z nas słyszał o problemach związanych z chemioterapią. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z potencjalnych nudności i wypadania włosów, jednak niewiele osób jest świadomych wpływu leczenia na skórę. Aż u 1/3 pacjentów odnotowuje się suchą i podrażnioną skórę.

Reklama

Należy zwrócić uwagę, aby stosowane kosmetyki były delikatne i nie wysuszały skóry. Dużo dostępnych kosmetyków ma za zadanie usunięcie wierzchniej warstwy naskórka. W trakcie chemioterapii ciężkie i ostre peelingi nie są zalecane.

Podczas leczenia w organizmie zachodzi wiele zmian. Można zauważyć dziwne reakcje na produkty, które wcześniej były obojętne dla systemu immunologicznego. Ważne jest, żeby stosowane kosmetyki były hipoalergiczne. Nie należy dodatkowo obciążać organizmu dodatkową dawką alergenów. Produkty do pielęgnacji skóry nie powinny zawierać barwników, substancji zapachowych ani żadnych zbędnych chemikaliów. Pomoże to uniknąć podrażnień i innych niepożądanych skutków.

Nawet osoby o tłustej cerze zauważają znaczne jej wysuszenie podczas leczenia. Nie powinno się stosować środków, które negatywnie wpływałyby na jej nawilżenie. Skóra z pewnością nie będzie ani błyszcząca, ani tłusta, także bez obaw możemy zrezygnować z takich kosmetyków. Wskazane jest używanie kremów nawilżających.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze