Zaloguj
Reklama

Hormony kobiece a rak

Autorzy: Izabela Kletke
Złe samopoczucie
Fot. ojoimages
Złe samopoczucie
(5)

Kobiece hormony płciowe odpowiadają za procesy rozwoju, różnicowania oraz obumierania komórek takich narządów jak jajniki, macica czy piersi. Te same hormony mogą jednak równocześnie być jednym z czynników sprzyjających rozwojowi raka tychże organów.

Reklama

Regulacja hormonalna odgrywa niezbędną rolę dla kobiecego systemu oraz cyklu rozrodczego. Jak wskazują jednak badania, na wiele przypadków raka kobiecych narządów rozrodczych nie bez wpływu pozostaje działanie kobiecych hormonów.

Mimo, iż hormony nie inicjują samodzielnie procesu rakotwórczego, to zdarza się, że go stymulują. Dzieje się tak na przykład w przypadku podwyższonego poziomu gonadotropin, estrogenów i androgenów oraz jednoczesnym obniżeniu progesteronu.

Na rozwój raka przy spełnieniu powyższych warunków jest narażona macica, jajniki oraz piersi szczególnie w przypadku równoczesnego występowania mutacji genetycznych podwyższających ryzyko rozwoju nowotworu tych narządów.

Temat wpływu hormonów na zdrowie kobiecych narządów rozrodczych może być znana części kobiet z uwagi na wyniki badań nad konsekwencjami stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jak wiadomo, zewnętrznie przyjmowane hormony mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jajników, a zwiększać z kolei prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu piersi.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze