Zaloguj
Reklama

Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

Badanie dermatologiczne
Fot. Panthermedia
Badanie dermatologiczne
(0)

Europejski Dzień Walki z Czerniakiem (Euromelanoma Day) przypada na 12 maja. To ważne, by stale podnosić wiedzę i świadomość społeczeństwa co do sposobów diagnozowania i leczenia tego nowotworu złośliwego.

Reklama

Okazuje się bowiem, że szybko wykryty jest całkowicie wyleczalny. 12 maja, jak co roku, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań znamion w gabinetach dermatologicznych dzięki akcji, której patronem jest Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Listę gabinetów, które wykonują przegląd skóry u pacjentów, można znaleźć, zaglądając pod adres: http://www.euromelanoma.org/poland.

Zapadalność na czerniaka wzrasta z roku na rok. Wedle badań przeprowadzonych w 2010 roku Polska należy do czołówki państw europejskich, w których stwierdza się największy odsetek osób z tym nowotworem skórnym. Choć słońce ma pozytywny wpływ na organizm ludzki – dzięki jego promieniom produkowana jest witamina D –  nie należy przesadzać z długotrwałym pozostawaniem na zewnątrz w słoneczne dni. Przyczyną zachorowania jest przede wszystkim ekspozycja na zbyt intensywne promieniowanie słoneczne, która zazwyczaj ma miejsce w 4 przypadkach: podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu w słoneczne dni w celu odbycia podróży i/bądź wykonywania codziennych obowiązków, ekspozycja związana z uprawianiem sportu i podczas zajęć rekreacyjnych, przebywanie na słońcu skorelowane z charakterem wykonywanej pracy i świadome wystawianie się na promienie UV, żeby uzyskać satysfakcjonującą opaleniznę.

Czasowe ograniczenie przebywania na słońcu w tych wypadkach określane jest tzw. profilaktyką pierwotną, z kolei profilaktyka wtórna polega na samobadaniu skóry po każdej ekspozycji na promienie słoneczne. W tym celu należy kierować się metodą „ABCDE”. Symbole literowe odnoszą się do terminów pochodzących z języka angielskiego i dotyczą odpowiednio cech każdej zaobserwowanej zmiany. Litera „A” oznacza, że plamka, która pojawiła się na skórze, jest asymetryczna; „B” – granice znamiona nie są regularne; „C” – kolor zaobserwowanej zmiany jest czarny, czerwony szary bądź mleczny; „D” – jej wielkość przekracza 5 mm, a „E”, że wciąż się powiększa. Jeśli samobadanie da takie rezultaty, zmiana na skórze powinna zostać z miejsca skonsultowana ze specjalistą, który zdecyduje, jaki proces leczniczy wdrożyć w danym przypadku.

Niezwykle pomocnym krokiem pomagającym przedsięwziąć odpowiednie kroki w celu ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych jest określenie, jaki fototyp skóry się posiada. Osoby z I fototypem są najbardziej narażone na poparzenia, które mogą stanowić bezpośrednie podłoże dla rozwoju czerniaka. Bez względu na to zaleca się jednak unikanie wystawiania na słońce w godzinach od 11.00 do 15.00 w okresie letnim, wtedy bowiem działanie UV jest najsilniejsze.

Jeszcze kilka lat temu medycyna nie dysponowała odpowiednimi narzędziami w walce z nowotworem, aczkolwiek i to się zmieniło. Obecnie lekarze mogą korzystać z kilku terapii, dzięki którym efektywnie radzą sobie ze schorzeniem. W sukurs specjalistom przychodzi immunoterapia, która pozwala osiągać zamierzony skutek wobec tych pacjentów, którzy borykają się z nawrotem choroby.

 

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze