Zaloguj
Reklama

Depresja u chorych na nowotwory złośliwe

Depresja
Fot. ojoimages
Depresja
(5)

Depresja u chorych na nowotwory złośliwe jest zjawiskiem powszechnym. Szacuje się, że występuje u 20-80% chorych.

Reklama

Wiadomość o poważnej chorobie wywołuje silne, negatywne emocje, głównie lęk i poczucie zagrożenie, towarzyszy jej także wysoki poziom stresu, który uznawany jest za czynnik mający ogromny wpływ na występowanie depresji.

Depresja często pojawia się jeszcze przed rozpoznaniem, kiedy chory zauważa u siebie pierwsze niepokojące objawy i trwa przez cały czas, nawet po zakończeniu leczenia, gdy nie ma pewności, że nowotwór nie ulegnie wznowie.

Obniżenie kondycji psychicznej i fizycznej niesie za sobą konsekwencje w postaci osłabienia organizmu i chęci do walki. Często chorym towarzyszy poczucie winy, dopatrują się przyczyn choroby we własnym postępowaniu, zaniedbywaniu zdrowia, ciężkiej pracy lub trudnych warunkach życia.

Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach oprócz wsparcia psychologicznego jest wizyta u lekarza psychiatry i zastosowanie odpowiednich leków przeciwdepresyjnych. Zwykle wraz z poprawą nastroju następuje polepszenie kondycji fizycznej chorego, co ułatwia walkę z poważną chorobą.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze