Zaloguj
Reklama

Czym są niekomercyjne badania kliniczne?

Lekarstwa
Fot. Panthermedia
Lekarstwa
(0)

Czym są niekomercyjne badania kliniczne? Czy stanowią odłam od znanych pacjentom badań klinicznych? Co oznaczają dla pacjentów, którzy poszukują zaawansowanych terapii?

Reklama

Badania niekomercyjne nie są nastawione na komercjalizację nowych leków czy nowych cząsteczek, które mogą być składnikami leków. W przeciwieństwie do badań klinicznych w badania niekomercyjnych zaangażowane są inne podmioty niż wyłącznie duże koncerny farmaceutyczne – kluczową rolę odgrywają uczelnie, uniwersytety czy inne pozarządowe instytucje.

Badania niekomercyjne skupiają się głównie na znalezieniu nowych zastosowań terapeutycznych dla znanych i zarejestrowanych już produktów leczniczych. Dlaczego jest to tak ważne? Znane leki mogą znaleźć zastosowanie również w innych wskazaniach, co pozwoli na poszerzenie spektrum stosowania dla danego leku. Jest to więc również szansa dla pacjentów na nowe metody leczenia. Badania niekomercyjne dają szansę na porównanie skuteczności kilku preparatów w przypadku jednostki chorobowej, pozwalają na testowanie leków „off-label”, czyli we wskazaniach nieobjętych w zgłoszeniu rejestracyjnym.

Takie badania przez długi czas były niedoceniane w Polsce. Zmiana przepisów prawnych oraz pozytywne zainteresowanie tego typu badaniami przez Agencję Badań Medycznych daje szansę na coraz więcej analiz, które niewątpliwie przyniosą wymierne korzyści dla pacjentów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze